Sídlo a prevádzka firmy:

Expedia s.r.o.
Bratislavská 33/G
931 01 Šamorín
office@expedia3d.sk

Facebbok Instagram 

 
 +421 917 482 246

O 3D tlači

3D tlač je aditívny spôsob výroby, kedy postupným nanášaním a spájaním materiálu vo vrstvách vzniká požadovaný objekt a zároveň pri ňom nevzniká žiaden alebo len minimálny odpad.

Technológia 3D tlače je vhodná na výrobu prototypov, ako aj tlač malých a veľkých sérií. Široké spektrum využitia v rôznych odvetviach ako: strojárstvo, stavebníctvo, automobilový priemysel, elektrotechnický priemysel, modelárstvo, medicína, architektúra a mnoho ďalších.
3D tlačiareň podľa digitálnej predlohy objektu vytvorenej pomocou CAD programu vytvorí jej hmotnú kópiu.

Technológie 3D tlače

STEREOLITOGRAFIA (SLA)
SLA je jedna z najstarších technológií. Používa sa pri nej fotopolymér, čo je plast citlivý na svetlo, ktorý po pôsobení UV žiarenia spolymerizuje a stuhne. Následne tlačová plocha klesne a proces pokračuje ďalšou vrstvou. Ožiaria sa len tie miesta, na ktorých má materiál stuhnúť a tým vytvoriť požadovaný produkt. Po dokončení tlače sa tekutý materiál odstráni. Výsledný produkt je veľmi hladký a detailný. SLA technológia je ideálna na výrobu súčiastok, na ktoré je kladený dôraz na kvalitu a detaily. Svoje využitie nachádza aj v medicíne, stomatológii, ortodoncií, modelárstve, prototypovaní a marketingu.

SELECTIVE LASER SINTERING (SLS)
Táto metóda je podobná ako stereolitografia, ale spevňuje sa práškové médium. Výhodou je možnosť opätovného použitia nespotrebovaného prášku. Ďalšie výhody sú, že spektrum lasera môže byť aj viditeľné svetlo (nie iba UV ako pri stereolitografii) a k dispozícii je široké spektrum materiálov: plasty, kovy, keramika, prípadne guma. SLS sa najčastejšie využíva pri prototypovaní sériových výrob.  

LAMINATED OBJECT MANUFACTURING
Využíva tenkú plastovú fóliu, z ktorej sa výsledná vrstva produktu vyreže a prilepí lepidlom k ostatným vrstvám. Nevýhodou je až 50-percentný podiel odpadného materiálu proti materiálu produktu.

POWDER BED AND INKJET HEAD
Technológia 3D tlače pri ktorej sa vrstvy prášku (sadrový kompozit) postupne spájajú lepidlami na báze živíc. Výhodami sú napríklad rýchlosť výroby a možná plnofarebnosť objektu v kompletnej škále CMYK. Za nevýhody môžu byť považované krehkosť materiálu či potreba časovo náročného opracovania objektu.

FUSED DEPOSITION MODELING (FDM)
Ide o priame nanášanie materiálu roztavením v tlačiacej hlave a nanášaním bod po bode. Trojrozmerný model vytvorený v 3D modelovacom softvéri sa v tzv. sliceri pretransformuje podľa zadaných parametrov (napr. hrúbka vrstvy, priemer trysky) do dvojrozmerných plôch, ktoré predstavujú rezy - vrstvy modelu. V jednotlivých plochách je rez rozložený do čiar, ktoré potom vykresľuje tryska tlačiarne roztaveným plastom. 3D tlačiareň postupne ukladá vrstvy na seba. Keďže plast je roztavený, zlepí sa s vrstvou pod sebou, resp. s čiarou vedľa seba, čím vznikne homogénne teleso. Ako vstupný materiál sa používa plastové vlákno definovanej hrúbky 3D filament z rôznych druhov termoplastov. Je to najrozšírenejšia forma 3D tlače. FDM technológiou vyrábame väčšinu našich štandardných produktov. 

ROZDELENIE TLAČOVÝCH STRÚN - FILAMENTOV

PLA
Umožňuje vysokú kvalitu tlače aj v náročných detailoch a výbornú lamináciu vytláčaného predmetu. PLA tlačová struna je vyrobená z prírodných zložiek a je biodegradovateľne odbúrateľná. Spĺňa požiadavky pre styk s potravinami. Tlačové struny sú vyrábané v širokej škále farieb podľa RAL. Tlač z filamentu PLA používame no modely, ktoré nevyžadujú pevnosť, ako napríklad figúrky, nápisy, dekoratívne predmety a podobne.

ABS
Je skutočný silový špecialista. Produkty ktoré vznikajú z tohoto materiálu sa vyznačujú vysokou tvrdosťou a odolnosťou proti nárazu. Sú tiež odolné voči vysokým teplotám a poškrabaniu. Tieto vlastnosti značne rozširujú možnosti jeho použitia. Z ABS sa u nás tlačia mechanicky namáhané súčiastky.

PET-G
Tlačová struna je vhodná pre tlač na všetkých tlačiarňach (FDM) s vyhrievanou podložkou. Tlač z tohoto materiálu je jednoduchá a výsledný produkt je lesklý s príjemným farebným zafarbením. Tieto
tlačové struny sa vyznačujú lepšou pevnosťou materiálu ako ABS. Jedná sa o pevný a húževnatý materiál, ktorý sa vyznačuje dobrou teplotnou stálosťou. Tento materiál vďaka malému zmršteniu pri tlači je vhodný pre tlač veľkých objektov. PETG je na rozdiel od iných materiálov viacej odolný voči kyselinám a rozpúšťadlám, vysokým i nízkym teplotám. Vytlačený predmet je možné tepelne tvarovať. K dispozícií sú v širokej škále farieb. Z PETG tlačíme všetky štandardné výtlačky a mechanicky namáhané súčiastky, prípadne prototypy. 

FIBERWOOD
Vytlačené modely majú vzhľad dreva nie len vizuálne ale aj štruktúrou. Pripravené výtlačky môžeme obrábať, natierať, lakovať a farbiť, čím si získal veľkú obľubu. Vďaka krásnemu povrchu modelov nadobúda široké možnosti použitia, a to nielen pre umelecké diela a dizajnové prvky. Materiál vykazuje podobné mechanické vlastnosti ako je ABS. Fiberwood je u nás obľúbený na tlač miniatúr a figúrok.

HIPS
Vďaka svojim vlastnostiam je použiteľná ako základná struna ale aj ako nosič pre iné materiály. Pri tlači z nej dostanete ľahký vzor s matným povrchom. Môžete ho pieskovať alebo výborne zakryť akrylovou farbou. Používa sa aj pri vytláčaní neštandardných tvarov. Je to termoplast, modifikovaný polystyrén s prídavkom kaučuku. Je rozpustný v limonene alebo acetóne. Je veľmi pevný a húževnatý. Má dobrú teplotnú stálosť. Používa sa pre tlač na dvojhlavých 3D tlačiarňach. Jedna hlava tlačí podporné konštrukcie z HIPS a druhá samotný model z ABS. S filamentom HIPS pracujeme pri viacfarebnej alebo tlači s viacerými materiálmi.

FLEX
Je elastický a flexibilný filament ,tvrdá guma má rovnakú tvrdosť akú majú napr. kolieska korčúľ a skateboardov. Často sa používa pre tlač obalov na telefóny a kamery. Naše ochranné prvky sú tlačené z filamentu FLEX tvrdosti 30D a 40D (podľa použitia).